Na današnji dan 1945. godine, 'zajedničkim naporima i žrtvama sarajevskih domoljuba – Srba, Muslimana i Hrvata' oslobođeno je Sarajevo.

Na današnji dan 1945. godine, 'zajedničkim naporima i žrtvama sarajevskih domoljuba – Srba, Muslimana i Hrvata' oslobođeno je Sarajevo.


Iako arheološki nalazi potvrđuju da je na prostoru Sarajeva bilo života još u prapovijesti, njegove urbane temelje postavio je bosanski sandžak-beg Isa-beg Ishaković u 15. stoljeću, kada grad dobiva svoj prepoznatljivi oblik koji se razvija sve do danas.

Godine 1457. Isa-beg je izgradio džamiju koju je posvetio sultanu Mehmedu II Fatiha – Carevu džamiju, a potom i saray – upravno središte po kojem grad dobiva ime. Iako je saray uništen još za vrijeme Osmanskog carstva, pretpostavlja se da se nalazio na mjestu današnje zgrade Ministarstva obrane BiH.

Careva džamija i saray sagrađeni su prije 1462., godine u kojoj Isa-beg piše svoju poznatu Vakufnamu – temeljni dokument za proučavanje povijesti Sarajeva. Tom zadužbinom, prije 563 godine, udario je temelje budućem šeheru – glavnom gradu Bosanskog sandžaka, potom ejaleta, a danas države Bosne i Hercegovine.

Grad je kroz historiju trpio velike nedaće, a među najvećima bio je pohod Eugena Savojskog krajem 17. stoljeća, kada je Sarajevo opljačkano i spaljeno do temelja.

Dolaskom Austro-Ugarske 1904. godine Sarajevo doživljava industrijalizaciju, uvode se europski elementi, gradi se prvi tramvaj u Europi, podižu se škole i kulturne ustanove poput Zemaljskog muzeja. Iako u Prvom svjetskom ratu grad nije pretrpio veća razaranja, između dva rata Sarajevo je stagniralo i nazadovalo.

Dana 6. aprila 1941. godine, s početkom Drugog svjetskog rata, Sarajevo je postalo utočište za politički i diplomatski vrh Kraljevine Jugoslavije u povlačenju, ali je ubrzo palo pod njemačku okupaciju i vlast NDH. Tokom antifašističke borbe od 1941. do 1945., život je izgubilo 10.961 Sarajlija.

Tacno 47 godina nakon oslobođenja, 6.aprila 1992., Sarajevo započinje novu bitku – bitku za opstanak. Istoga dana, 6. Aprila 1992., Europska zajednica priznala je Bosnu i Hercegovinu kao neovisnu državu. Nažalost, dok se zastava s ljiljanima zavijorila ispred zgrade UN-a u New Yorku, Sarajevo je granatirano, a otpočela je najduža opsada jednog grada u modernoj povijesti ratovanja.
Tokom agresije i opsade grada, do 31. Jula 1995., ubijeno je ili nestalo 11.541 civila, uključujući 1.601dijete. Razaranje kulturnih, stambenih i privrednih objekata bilo je golemo i neprocjenjivo.

Zato svima onima koji grad Sarajevo smatraju svojim gradom, svima onima koji ga vole i poštuju, svima onima koji se odnose prema njemu sa poštovanjem želimo sretan Dan grada Sarajeva.

Veliki putopisac Evlija Celebija zapisao je o ovom gradu: “Na ovom svijetu postoji mnogo gradova sa imenom Saraj. Ak-Saraj, Tebe-Saraj između Perzije, Džurdistana i Degestana, grad Saraj na obalama rijeke Erdelje kad se prođe poljima Hajhata, sad u zemljama Muskovi, Vize-Saraj u Rumeliji i drugi. Ali ovaj bosanski obedemljeni grad Sarajevo je najnapredniji, ljepši i živahniji od svih.“
A nas komsija i prijatelj Sarajeva, veliki Đorđe Balašević rekao je jedne prilike: Vidiš, Sarajevo je srednjeg roda. Kao dete – zaigrano, prostodušno, naivno, lakoverno, detinjasto... Zato ono prvo i pruža ruke... 

Sarajevo je prijatelj svakom covjeku!



Objavljeno: 06.04.2025