Posjeta članova SUS-SOIL projekta Univerziteta u Sarajevu općinama Bugojno, Živinice i Ilidža

Posjeta članova SUS-SOIL projekta Univerziteta u Sarajevu općinama Bugojno, Živinice i Ilidža


U okviru aktivnosti EU projekta SUS-SOIL (Horizon Europe 2024–2028), predstavnici Univerziteta u Sarajevu (Poljoprivredno-prehrambeni fakultet i Šumarski fakultet) boravili su u službenim posjetama općinama Bugojno, Živinice i Ilidža.

Posjeta je realizirana u svrhu predstavljanja ključnih ciljeva projekta, uspostave saradnje s lokalnim institucijama te dogovora o narednim koracima vezanim za organizaciju lokalnih radionica, uzorkovanje tla i uspostavljanje oglednih (demo) parcela.

S obzirom na to da je naredna aktivnost (period maj–juni) u okviru projekta organizacija radionica u navedenim općinama, članovi projektnog tima su pokrenuli diskusiju o toj temi, gdje se okvirno govorilo o potencijalnim lokacijama za održavanje radionica, periodu održavanja, strukturi učesnika te o tehničko-organizacijskim aspektima.




Predstavnici projektnog tima su u sve tri općine predstavili plan uzorkovanja tla (80 uzoraka za svaku općinu: poljoprivredno, šumsko i urbano zemljište). Prof. dr Sabrija Čadro informisao je predstavnike općina o načinu na koji će se vršiti uzorkovanja, te u kojem vremenskom periodu bi se provodila ova aktivnost. Također, prezentirani su kriteriji za izbor lokacija uzorkovanja:

Vrsta matičnog supstrata: Bugojno (mezozojski krečnjaci), Živinice (teški glinoviti sedimenti, nataloženi na dnu nekadašnjih tercijarnih jezera) i Ilidža (riječni nanosi verfenske starosti)
Tip tla: Bugojno (kalkomelanosol / kalkokambisol), Živinice (pseudoglej (stagnoglej)) i Ilidža (fluvisol i humofluvisol)

Način korištenja zemljišta: livade, voćnjaci, mlada i stara šuma, parkovi, bašte itd.

U svakoj općini projektom je planirano postavljanje ogleda, a u okviru navedenih sastanaka razgovarano je s predstavnicima općina o potencijalnim lokacijama. Navedene parcele će predstavljati bosanskohercegovački Living Lab (živuće laboratorije), na kojima će se vršiti istraživanje i promocija održivog upravljanja zemljištem.




Zaključci sastanaka

  • Tokom sastanaka postignuti su sljedeći zaključci/dogovori:

  • Općine će imenovati predstavnika koji će koordinirati planirane aktivnosti u saradnji s predstavnicima projektnog tima.

  • Svaka općina će ustupiti salu za organizaciju radionica koje su planirane u narednim mjesecima (radionica na području općine Ilidža će se održati na oglednom poligonu Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta UNSA), te pomoći u pozivanju i okupljanju relevantnih aktera (poljoprivrednici/vlasnici zemljišta, udruženja, privatne kompanije itd.).

  • Općine će predložiti lokacije za uzorkovanje i ogledne parcele, učestvovati u obilasku parcela i pomoći u kontaktiranju vlasnika zemljišta i izdavanju potrebnih saglasnosti.

  • Lokalni predstavnici će učestvovati u informisanju zajednice o značaju projekta i aktivnostima uzorkovanja tla.

  • Općine će učestvovati u odabiru lokalnih osoba koje će biti zadužene za postavljanje i praćenje oglednih parcela, uz naknadu predviđenu budžetom projekta.





Zajednička vizija: Zdravo tlo za održivu budućnost

Kroz saradnju s općinama Bugojno, Živinice i Ilidža, projekat SUS-SOIL ima za cilj da doprinese stvaranju transparentne baze podataka o stanju tla na navedenim lokalitetima, kao i osnaživanju lokalnih kapaciteta za donošenje odluka o korištenju zemljišta. Aktivnosti će uključivati kako naučna istraživanja, tako i direktan angažman lokalnih zajednica.

Predstavnici općina izrazili su spremnost za aktivno učešće u projektu, prepoznajući značaj zdravog tla za očuvanje prirodnih resursa, poljoprivrednu produktivnost i kvalitet života građana.




Učesnici na sastancima:

Predstavnici projektnog tima:
Delegaciju Univerziteta u Sarajevu činili su: prof. dr Dženan Bećirović, prof. dr Sabrija Čadro, doc. dr Osman Musić, doc. dr Emina Sijahović i doc. dr Merima Makaš.

Predstavnici općine Bugojno:
Haris Haznadarević, pomoćnik načelnika
Bahira Abdibegović, šef Odsjeka za privredu i društvene djelatnosti
Senada Čolić, viši stručni saradnik za poljoprivredu, vodoprivredu i turizam
Nermin Mehić, stručni saradnik za poljoprivredu, vodoprivredu i turizam

Predstavnici grada Živinice:
Began Muhić, gradonačelnik
Salih Durić, savjetnik gradonačelnika
Mirsad Butković, stručni savjetnik za poljoprivredu

Predstavnici općine Ilidža:
Sabina Viteškić, pomoćnica općinskog načelnika za privredu i lokalni ekonomski razvoj
Jasmin Voloder, pomoćnik načelnika za imovinsko-pravne i geodetske poslove
Selver Vreto, stručni savjetnik za oblast poljoprivrede
Zerina Hadžiahmetović, viši referent za oblast poljoprivrede
Neira Mirojević i Samra Lepir, stručne saradnice za pravne poslove











Objavljeno: 23.04.2025