Postoji mnogo razloga zbog kojih su takve ugrožene vrste potisnute, poput modernizacije, navodi Dokso, ali se autohtone vrste poput domaće buše mogu iskoristiti za dobivanje mliječnih proizvoda, i u kontekstu razvoja ruralnog turizma koji je veoma aktuelan.
- Proizvodni pokazatelji su ti koji su potisnuli uzgoj te pasmine, jer u odnosu na jedno prosječno govedo, buša može dati nekih 1000-1500 kg mlijeka, i ne može konkurirati, već svoje mjesto jedino pronaći kroz neki dodatni poticaj i kroz proizvode koji će imati neku dodatnu vrijednost. Buša je najugroženija vrsta, jer imamo nekih pedesetak životinja za koje se može ustvrditi da se radi baš o buši. Tu je i balkanska šarena koza, međutim, ne možete ih na terenu naći, dok bušu još uvijek imamo, i trebalo bi zaista uraditi sve što je moguće da se ona sačuva kao autohtona i prepoznatljiva vrsta goveda u BiH- ističe Dokso, te dodaje da je važnost ovih vrsta u tome što one mogu održavati šumske pašnjake, što moderne pasmine goveda ne mogu, odnosno mogu u znatno manjoj mjeri, i onda opada poizvodnja.
Zaštićena područja predstavljaju jedan od temelja održivog razvoja u Evropi i svijetu.
Površina zaštićenih područja u Bosni i Hercegovini iznosi 2,28%, a u Federaciji BiH 3,24%, navodi Kristina Petrović iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
- Trenutno se provode aktivnosti na uspostavi novih zaštićenih područja kako na Federalnom tako i na kantonalnom nivou. Planirano je da se površina uveća u Federaciji BiH 100% i iznosila bi priblžno 6,5% što je ipak uzimajući u obzir iznimno bogatstvo diverziteta, specifičnu biološku raznolikost, prirodne ljepote i prirodne fenomene, predstavlja relativno malu površinu u odnosu na onu koja je predviđena prostorno-planskom dokumentacijom i onu od 17% koja je predviđena Strateškim planom za biološku raznolikost za period 2011–2020 - ističe Petrović.
Vedran Bađun ističe da na svojim putovanjima, u doticaju sa biljnim i životinjskim svijetom na svim kontinentima, svjedoči o tome da ljudi sustavno uništavaju žive vrste na zemlji i živi svijet, neovisno o kontinentu sa kojim je kao takav bio u dodiru.
Promjenama u kvalitetu i obilju bioraznolikosti, i poremećajem balansa ekosistema, smanjuju se resursi za siromašne i ugrožene, te narušava naše prirodno stanište.
U tom kontekstu, BiH ima jedinstvenu odgovornost u očuvanju biodiverziteta, jer ima značajan broj endemičnih biljnih i životinjskih vrsta.
(Milica Bonar/Interview.ba)